Heritage Middle School Home
Our School
Heritage Middle School Staff
Parent Resources HMS Nurse PTSA Testing Information Family Resources Device Check-in
Student Resources
HMS Activities
Student Clubs HMS Flight
HMS Counseling Department
Library Media Center Online Research Research Basics Technology Twain & Truman Quizzes Summer Reading For Teachers

Team Homework

Heritage Middle School Staff

Administrators

Administrative Assistants

Instructional Support

Christa Peck ESL x 2962 
Scott Heeke Innovation & Learning Coach x 5673

 

6th Grade Academy

6th Grade Academy

Team A

Jacey Barnes ELA Ext. 2942
Sarah Brecheisen Math Ext. 2773
Trish Terry Science Ext. 2315
Marianne Fazzino Social Studies Ext. 2844


Team B

Dr, Tricia Falke ELA Ext. 2704
Tara Zuber Math Ext. 2118 
Susan Wilkins Science Ext. 2609
Kelly Minter Social Studies Ext. 2562

ELA

7th Grade    
Debra Biermann ELA/Gifted ELA Ext. 2762
Kelly Dale ELA Ext. 2551
     
8th Grade    
Cristina Armilio ELA Ext. 2157
Alyssa Springer ELA/Computers Ext. 2230
     
Learning Strategies    
JoAnn Carney   Ext. 2647

 

Science

7th Grade    
Diana Whitley   Ext. 2902
Jonathan Gilbert   Ext. 2598
     
8th Grade    
Dr. Ramona Emery   Ext. 2593
Jonathan Gilbert   Ext. 2598

 

Math

7th Grade    
Cam Hill Math Ext. 2127
Michael Kallal Math/PreAP Math Ext. 2673  
     
8th Grade    
Katie Garrison Math Ext. 2513
Tara Grosdidier Math/Apps Ext. 2783

 

Social Studies

7th & 8th Grade    
Carolyn Fulk   Ext. 2148
Kevin Goodwin   Ext. 2046
Kristen Mason   Ext. 2147

 

ISS

Custodial

Counselors

School Resource Officer

Nurse

Library Media Center

PEAK

Debra Biermann Gifted ELA Ext.  2762
Rebecca Groebe  Gifted Science  Ext.  2068 
Amy LaPlant Gifted Math Ext.  2302 

 

PE & Health

Gina Lange Ext. 2433
Andy Schneider Ext. 2611
Saree Morley Ext.  2062
Ryan Stegall Ext. 6857
Todd Menzies Ext. 

 

Fine Arts

Quinn Coats Art Ext. 2379
Jennifer Brunk Art Ext. 2430
Michael Dragen   Band/Speech   Ext. 2296
Andra Lewin Orchestra Ext. 2257
     
Brandi Amos Vocal Ext. 2114
     
Olivia Wheeler Theater/Speech 8 Ext. 2514
JoAnn Carney 6/7 Speech & Debate Ext. 2647
Kelly Dale Intro to Theatre & Debate Ext. 2551

 

International Language

Pamela Tholen  German Ext  2606
Lauren English Spanish Ext. 2408
Jessica Brenton French Ext. 2229
Veronica Falkner Spanish Ext. 2622

 

Practical Arts

Andrew Hoskins Computers/GTT Ext. 2594 
John DeBey Ind. Tech Ext. 2411 
Susan Newton Computers Ext.  2774
Jonathan Gilbert Computers Ext. 
Laura Green Computers Ext. 2626
Yvonne Nixon FACS Ext. 2212
Alyssa Springer Broadcasting Ext. 2230

 

Special Education

Kelsey Graber   Ext. 2809  
Kenneth Lenger   Ext. 7940  
Sally Rush   Ext. 7161  
Kelsey Stuff   Ext. 2178  
Lisa Hedges   Ext. 2436  
Stephanie McGill   Ext. 2081  
Peg Sisky   Ext. 6793  
Jerilyn Whitsitt Speech Pathologist Ext. 2419  

 

Building Tech

Cafeteria